Çağrı Merkezlerinde Etkili İletişim Teknikleri

etkili iletişim teknikleri
İçindekiler

İnsanlar arasındaki etkili iletişim; kelime ve cümle kalıplarının yanı sıra mimik, jest ve diğer beden dili araçlarının ahenkle kullanılmasıyla mümkün olur. Çağrı merkezleri gibi iletişimin yoğun olarak kullanıldığı alanlarda farklı teknikler kullanılarak daha sağlıklı bilgi akışı sağlanır. Bundan dolayı sektördeki etkili iletişim teknikleri her iki taraf için de büyük önem kazanır.

“İletişim becerileri etkili iletişim nedir?” sorusuna kısaca bir alıcı ve verici arasında çift yönlü hareket eden bilginin doğru iletilmesi yanıtı verilir. Verici bir bilgi üretirek size gönderir. Gelen bilginin sizde bulduğu karşılığa göre farklı bir bilgi üreterek tekrar diğer tarafa iletirsiniz. Gerçekleştirilen karşılıklı bilgi alışverişi de temel iletişim becerisini oluşturur. Bilgi aktarımındaki bu süreç, temelde herhangi bir teknik beceri gerektirmiyor gibi görünebilir. Ancak iletişim sorunları yüzünden ortaya çıkan çatışmalar düşünüldüğünde, aslında durumun çok daha önemli olduğunu söylemek mümkündür.

Etkili İletişim Teknikleri Neler?

Sosyal bir varlık olarak hayatın her alanında iletişimi sonuna kadar kullanmak zorunda kalırsınız. Her insan diğer insanlarla belirli bir düzeyde iletişim kurar ve fark yaratanlar genellikle bunu etkili bir şekilde yapabilenlerdir. Etkili iletişim teknikleri bir bireyin duygu, düşünce ve bilgiyi efektif şekilde aktarmasına ya da kaynaktan istenilen verileri daha sağlıklı almasına olanak tanır. Etkili iletişimin 5 temel ilkesi; mesaj, alıcı, kaynak, kanal ve geri bildirimdir. Bunlar tek tek incelendiğinde şu detaylar öne çıkar:

  • Sağlıklı iletişimin olmazsa olmazı iyi dinleyici olmaktan geçer çünkü iletişim çift yönlü bir mekanizmadır.
  • Karşınızdaki insanın bakış açısını anlamak, fikirlerine katılmasanız da iletişimde ortak temel bulmanıza olanak tanıyacağından empatiyi bu noktada kullanmanız gerekir.
  • Beden dili, mimikler, jestler ve ses tonu ile iletişimde güven vermek mümkündür. Bu sayede zorlayıcı iletişim senaryolarının üstesinden gelmek de kolaylaşacaktır.
  • İnsanlara onlar hakkında daha fazla şey bilmek istediğinizi belli etmek iletişimin daha sağlıklı ve derin bir hal almasını sağlayacaktır.
  • Görüşme sırasında konuya yönelik sorular yöneltmek, gereksiz bilgi kirliliğini önleyerek iletişimin daha etkili olmasına olanak tanır.
  • Olumlu tavır sergilemek iletişimin daha verimli geçmesine zemin hazırlayacağından bu konuda hassas olmak özellikle önemlidir.
  • İletişim her zaman yumuşak havada gerçekleşmeyebilir. Sözlerin sertleşmeye başladığı anlarda mizahın gücünü ölçülü oranda kullanmak etkili bir yöntemdir.
  • Göz temasında dengeli yol izlemek karşılıklı bilgi alışverişinin kalitesi için vazgeçilmezdir.
  • Bilgi kirliliği etkili iletişimi engelleyen en önemli unsurlardan biridir. O nedenle asıl mesaj dışında gereksiz bilgilerin karşı tarafa verilmemesine dikkat edilmelidir.

Etkili iletişim kurabilenler, yukarıda bahsedilen yöntemleri etkin bir şekilde uygulayabilen kişilerdir. Bu bağlamda hayatın her alanında etkili iletişim örnekleri ve yöntemlerinden yararlanmak daha başarılı sonuçlar elde edilmesine olanak tanır.

Çağrı Merkezlerinde Etkili İletişim ile Pazarlama Yapmak

Etkili iletişim yöntemleriyle bilgi kirliliğinin önüne geçilmiş olunur.

Çağrı merkezi terimi genel olarak bir ürün ya da hizmetle ilgili yaşanan sorunların çözüm noktası gibi görünse de aslında etkin pazarlama kanallarından biridir. Bu iletişim merkezleri bireylere ürün ya da hizmetleri tanıtmak, onları bilgilendirmek ve satın alma davranışlarını tetiklemek için etkili iletişimi kullanmak zorundadır.

Şirketlerin çağrı merkezlerinde etkili iletişimle pazarlama yapmak, iletişime açık birinin potansiyel müşteri haline getirilmesi fırsatını sunduğu için oldukça değerlidir. İş dünyasının en önem verdiği alanlardan biri olan pazarlama, çağrı merkezleri aracılığıyla da yürütülen ve bir şirketin başarısında etkili olan önemli bir konudur.

Etkili iletişim ile ilgili tüm detayları profesyonelce ele alan Londra Kapital İstanbul, çağrı merkezi alanında kariyer yapmak isteyen kişilere sayısız fırsat sunar. Birçok küçük, orta ve büyük çapta işletme etkili iletişim teknikleri yüksek kişilere ihtiyaç duyar. Siz de bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız Facebook ya da Instagram aracılığı ile çağrı merkezi ilanlarının detaylarına ulaşabilirsiniz.

Sizin için kaleme aldığımız “Etkili Dinleme Nedir? Pazarlamaya Etkileri Nelerdir?” isimli içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Bizimle İletişime Geçin!

Hizmetlerimiz