Lead Yönetimi

Lead yönetimi; satış ve pazarlama arasında bir köprü görevi görerek aradaki boşluğu kapatmaya çalışan, önemli bir stratejidir. Bir diğer ismi potansiyel müşteri olan lead terimi, söz konusu yönetim sürecinde, yetkililerle etkileşim kurar ve işin niteliklerini belirler. Lead yönetim süreci kapsamında, potansiyel müşterileri, pazarlamadan satış aşamasına geçirecek çalışmalar sürdürülür. Bu sayede firmanın satışları ve çalışmalarının verimi artar. 

lead yönetimi
lead yönetimi
lead yönetimi

Londra Kapital İstanbul olarak sunduğumuz onlarca hizmetten biri de lead yönetimidir. Bu hizmette; işletmenizin leadleri tanınır ve onları potansiyel müşteriden, daimi müşteriye dönüştürmek amaçlanır. İşletmenizin ihtiyaçlarına uygun olarak belirlediğimiz bu çözümlerde, tamamıyla yeni nesil stratejiler uygulayarak lead yönetimi sağlıyoruz. Profesyonel bir şekilde sunduğumuz çalışmalarla, işletmenizin müşteri portföyünü kısa sürede genişletebilirsiniz. 

Bizimle İletişime Geçin!

Şirketinizin kurumsal iletişim ihtiyaçları hakkında hemen bizimle iletişime geçin! İletinizi alan uzman ekibimiz, en kısa süre içerisinde sizlere dönüş sağlayacaktır.

Lead Yönetimi Nasıl Yapılır?

Lead yönetimi uygulamaya geçirilmeden önce, belirli bir hedef kitlenizin olması oldukça önemlidir. Bu hedef kitle içerisinde, işletmenizi tercih edenler müşteriniz durumundayken, diğerleri potansiyel müşteridir. Potansiyel müşterilerin işletmenizi tercih etmesi ve bu konuda süreklilik sağlaması için etkili bir lead yönetimi şarttır. 

Leadleri Tanımak

Her şeyden önce potansiyel müşterilerinizin kim olduğunu bilmek ve onları anlamak, diğer adımların başarıyla gerçekleşmesi için gereklidir. Bu noktada Londra Kapital olarak leadlerinizi belirliyor ve onların sizi tercih etmesi için neler yapılması gerektiğini göz önünde bulunduruyoruz. Süreç boyunca potansiyel müşterilerinizi değerlendirebileceğiniz özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Demografik
  • Eğitim
  • Trafik
  • Davranış 

Tüm bu analizler, ideal müşteri profilini oluşturma aşamasında etkilidir. 

Leadler ile İlgili Bilgi Toplamak

Potansiyel müşterilerle ilgili bilgi toplamak, nasıl bir süreç izleneceği konusunda, ideal fikirlerin oluşmasını sağlayacaktır. Bu noktada sosyal medya platformlarında çeşitli içerikler üreterek leadların etkileşimleri analiz edilir. Aynı zamanda potansiyel müşterilere gönderilen e-postalara link veya küçük kodlar eklenerek onları açıp açmadıkları ölçülebilir. 

Lead Skorlama Yapmak

Lead skorlama, potansiyel müşterilerin işletmenize olan ilgisini ölçmek için kullanılan bir araçtır. Bu aşamada leadlerin demografik bilgileri ve davranışları göz önünde bulundurulur. Skor ne kadar yüksek olursa potansiyel müşterilerin satışa dönüşme olasılığı da o kadar artacaktır. Bu kapsamda sunduğumuz Lead yönetimi sürecine dahil olarak potansiyel müşterilerinizi değerlendirme şansı yakalayabilirsiniz.