Etkili Dinleme Nedir? Pazarlamaya Etkileri Nelerdir?

etkili iletişim
İçindekiler

İletişim, hem iş hem de gündelik yaşam esnasında bireylerin topluma katılmasına yardımcı olan süreçtir. Dolayısıyla hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğu tanımı yapılabilir. Bu noktada iki taraf arasındaki dinamik yapı öne çıkar. Sağlıklı bir iletişim için her iki tarafın da sahip olması gereken beceriler vardır. Peki bu yetenekler arasında yer alan ve özellikle markalar için önemli sayılan etkili dinleme nedir?

Etkili dinleme; iletişim sırasında dinleyici tarafın tam hakimiyet kurması ve konuşmacıya geri dönütler vererek konuşmayı canlı tutmasıdır. Bu bakımdan iş hayatının aktif bir dinleyici olmanın mutlak gerekliliği olduğunu söylemekte fayda vardır. Pazarlama sektörüne olan faydaları başta olmak üzere etkin iletişim hakkında merak edilen tüm detayları yazı içerisinde bulabilirsiniz.

Pazarlamada Etkili Dinlemenin Önemi

Markaların ürün ve hizmetlerini müşterileriyle buluşturması yolunda aktif dinleme oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle çağrı merkezi hizmetleri, mağaza satış çalışmaları ve reklam kampanyalarında müşterilerle iletişim noktasında sağlıklı çözümler sunarlar. Bu sayede aktif dinleme teknikleriyle hem karşı tarafın istek ve ihtiyaçlarını tanımak hem de uygun yanıtlar sağlayarak yönlendirmek mümkün hale gelir.

Aktif dinleme yalnızca hedef kitleye ulaşmak amacıyla değil, halihazırda bulunan alıcılar ve iş ortaklarıyla olan bağları güçlendirmek için de kullanılabilir. Markanın faaliyetlerini birlikte yürüttüğü kitle ve kuruluşların ihtiyaçlarını doğru biçimde anlaması gerekir. Aynı zamanda yeni istek, şikayet ve görüşleri de yakından tanımalıdır. Bu noktada iletişim sürecinde etkin dinleme teknikleri  büyük bir yere sahiptir.

İş Hayatında Etkili Dinleme Teknikleri

Etkili dinleme becerileri kazanarak iş hayatınızdaki müşterilerinize ve iş ortaklarınızla daha sağlıklı ilişkiler kurmanız mümkündür. Bu noktada görüşmelerinizde yöneltilen soru, bilgi ve yorumları sağlıklı biçimde değerlendirmeniz kilit rol oynar. Değerlendirme sürecindeki başarınız ise ne kadar aktif bir dinleyici olduğunuza bağlıdır. Görüşmelerinizde tercih edebileceğiniz yol haritası şu şekildedir:

  • Konuşmanın başladığı andan itibaren ilk ve temel adım olarak karşı tarafın iletisini dikkatli bir şekilde dinlemeniz gerekir. Bu sayede verilmek istenen mesajın konusunu daha sağlıklı biçimde kavrayabilirsiniz. 
  • Yeni fikir ve düşüncelere karşı açık olmalı, görüşme boyunca sakinliğinizi korumalısınız. Böylece kullanıcının dile getirdiği durumu daha net bir şekilde anlamış olursunuz. 
  • Yüz yüze olan bir görüşme için göz kontağı kurmanız; anlatım esnasında onay veya ret amacıyla mimiklerle tepki vermeniz oldukça önemlidir. Dinleyicinin gözlerini kaçırarak çevresine bakınması ilgisizlik izlenimi yaratabilir.
  • Görüşme boyunca anlatılanların not almanız, analiz etmeniz ve son olarak yorumlamanız gerekir. 
  • Konuşma sırası size geldiğinde karşı tarafın sunduğu fikirleri özetlemeniz ve alıntılar çerçevesinde sorular yöneltmeniz oldukça önemlidir. Böylece ne kadar iyi bir şekilde dinlediğinizi göstermiş olursunuz. 

Tüm bu etkili dinleme teknikleri ile birlikte iş hayatında sağlıklı görüşmeler yürütebilirsiniz. Bununla beraber aktif dinleyici olmanın farklı alanlarda sunduğu avantajları değerlendirerek pazarlama çalışmalarınızı güçlendirebilirsiniz. 

Çağrı Merkezlerinde Etkili Dinleme ile Pazarlama Çalışmaları

etkili iletişim
Çağrı merkezi sektöründe etkili iletişim kurabilme becerisi, işe alımlarda tercih sebebidir.

Çağrı merkezleri telefon aracılığıyla görüşmeleri yürütmesi bakımından işitsel iletişimin gücünden faydalanır. Bu noktada görüşme sürecinde aktif dinleme noktasında nasıl bir yol izlendiği de büyük önem arz eder. Telefon aracılığıyla yapılan tanıtım çalışmalarında karşı tarafın belirttiği görüşler değerlendirilmeli, empati yapılmalı ve sorular yöneltilmelidir. Bu sayede geniş bir hedef kitleye erişim sağlamak mümkün hale gelir. 

Etkili dinleme becerileri edinmek isteyenler veya sahip olanlar için çağrı merkezleri yaygın iş tercihlerinden birisidir. Dolayısıyla sağlıklı iletişim temelinde bir kariyer planı oluşturmak istiyorsanız çağrı merkezi operatörlüğünü değerlendirebilirsiniz. Bu noktada köklü ve çeşitli birçok ülkede hizmet veren çağrı merkezlerini tercih etmenizde fayda vardır. Böylece kendinizi çok yönlü biçimde geliştirebilirsiniz. 

Londra Kapital İstanbul; Türkçe ve Almanca başta olmak üzere çeşitli dillerde yetkinliğe sahip operatör adayları için fırsatlar sunar. 2013’ten bu yana küresel çapta hizmet veren firma, mesleki hedeflerinize yönelik adım atmanıza olanak sağlar. Firmanın aktif ilanlarına Instagram ve  Facebook hesapları üzerinden erişim sağlamanız mümkündür. Aynı zamanda kariyer sayfası aracılığıyla diğer tüm fırsatları görüntüleyebilir, başvuru oluşturabilirsiniz. 

Çağrı merkezi sektöründe etkili iletişim kadar müşteri ilişkileri de çok önemlidir. Bu bağlamda “Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir? Ne İşe Yarar?” isimli içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Bizimle İletişime Geçin!

Hizmetlerimiz