Dijital Nedir? Dijitalde İşletmenizi Nasıl Büyütürsünüz?

dijital nedir
İçindekiler

Dijital nedir?” sorusuna, yalnızca sanal ortamda bulunan tüm evrak ve dökümanlar, cevabı verilebilir. Günümüz iş dünyasında önemli kavramlardan biri olan dijital, potansiyel müşterilere ulaşmayı daha kolay bir hale getirir. Pek çok işletmenin hizmetlerini sanal ortama taşımasıyla bu terimin önemi daha fazla artmıştır. 

Ürün ve hizmetlerin tanıtımını yaparak sanal ortamda satışlarını gerçekleştirmek dijital pazarlama yönteminin doğmasına sebep olmuştur. Marka bilinirliğini artırmak için uygulanan stratejileri içeren dijital pazarlamada; web sitesi tasarlama, içerik, SEO, e-posta, sosyal medya, çağrı merkezi gibi pek çok farklı uygulamadan yararlanılır.

Dijital İşletme Nedir?

Ürün ve hizmetleri oluşturmak, sunmak, yönetmek için iş kollarında tamamen veya kısmen teknolojiden faydalanan kurumlara “dijital işletme” adı verilir.  Yazılım geliştirmek, online hizmet sunmak, ürün satmak gibi pek çok uygulama buna dahil edilebilir. Bu işletmeler, müşterileri için değer yaratmak ve hizmetleri etkili bir şekilde sunmak amacıyla teknolojiden faydalanır. 

Son zamanlarda özellikle işletmeler tarafından “Dijital ne demek?” sorusu sıklıkla sorulur. Dijital bir işletme, ürünlerini sanal ortama taşıyarak hedef kitlesine etkili bir şekilde sunar ve tanıtımını yapar. Bunu en verimli şekilde gerçekleştirebilmek için aşağıda verilen stratejilerin uygulanması önemlidir: 

 • Müşteri Katılımı: Müşterilerin ilgisini çekmek ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlamak için hedef kitleye yönelik stratejiler uygulanmalıdır. 
 • Veri ve Analitik: Müşteri davranışını anlamak, yeni fırsatları belirlemek, başarıyı ölçmek için sanal veri analizleri gereklidir. Pazarlama stratejilerini en iyi şekilde geliştirmenin yolu veri toplamaktır. Bu noktada müşterilerin geri bildirimleri göz önünde bulundurulabilir.
 • Teknoloji Platformu: Sanal bir işletme, değişimleri ve analizleri destekleyecek sağlam bir teknoloji yapısına ihtiyaç duyar. Bu altyapı, değişime uyum sağlayacak ve yeni müşteri deneyimlerinin sunulmasını sağlayacak esneklikte olmalıdır.
 • Ekosistemler: Ortaklar, tedarikçiler, üçüncü taraf geliştiricilerin bulunduğu ekosistemde ilişkilerden yararlanmak; büyümeyi desteklemek ve müşterilere değer sağlamak için çok önemlidir.

Tüm bu faktörler dijital işletmenin gelişimini sürdürerek büyümesini sağlamak açısından önemli ve gereklidir. 

Dijital İşletme Nasıl Kurulur?

“Dijital nedir?” sorusuna yanıt verirken işletmelerin kuruluş şeklini de ele almak gerekir.

Erişilebilirlik ve esneklik noktasında imkanların optimum şekilde kullanılabilmesi dijital işletme fikrinin geliştirilmesiyle mümkündür. İnternetin gücü bu noktada sizlere sınırsız fırsatlar sunar. 

Gün geçtikçe daha fazla önem kazanan dijital işletmeler, iş süreçlerinin verimli ilerlemesi noktasında önemli rol oynarlar. Bu tarz bir girişimde bulunmak için atılacak adımlarsa sırasıyla şu şekildedir:

 • Fikir Geliştirme ve Ön Araştırma
 • İş Planı Oluşturma
 • Hukuki ve Mali Yapılandırma
 • Marka Oluşturma ve Domain Alımı
 • Web Sitesi ve Mobil Uygulama Geliştirme
 • Ürün veya Hizmet Sunumu
 • Müşteri Destek ve İletişim
 • Performans İzleme ve Geliştirme

Yukarıdakilerin yanı sıra özelleştirilmiş yaklaşımlar ve doğru uygulanan stratejiler uzun vadede potansiyel kitlenizi genişletmenizi sağlarlar. 

Dijital bir işletmenin başarılı olması aynı zamanda sektörü takip etmekle mümkündür. Standartların dışına çıkarak daha esnek bir bakış açısı benimsemek bu alanda gelişmenin anahtarıdır. Yukarıda sözü edilen aşamaları sırasıyla izleyerek sizler de kendi dijital işletmenizi kurabilirsiniz.

Dijitalde İşletme Sahibi Olmanın Avantajları

Hızla gelişen teknoloji dünyasında girişimcilik de farklı bir ivme kazanmıştır. Bu anlamda öne çıkan dijitalleşme, sınırları ortadan kaldırarak daha büyük kitlelere erişim imkanı sunar. İşte, dijital işletme sahibi olmanın avantajları:

 • Küresel erişim
 • Yeni iş fırsatları
 • Düşük başlangıç maliyetleri
 • Ölçeklenebilirlik
 • Dış kaynaklı zorluklara karşı dayanıklılık
 • İşletme hedefleriyle BT uyumluluğu
 • Müşteri ilişkileri yönetimi 
 • Gelir artışı
 • Veri analitiği 
 • İş operasyonel verimliliği
 • Rekabet avantajı
 • BT operasyonel verimliliği
 • Çevre dostu operasyonlar
 • Çalışan üretkenliği iyileştirmeleri
 • Esnek çalışma koşulları

Dijital dönüşümün sunmuş olduğu fırsatlar iş dünyasında inovasyonu teşvik eder. Bu sayede gelişen yeni iş modelleri verimlilik noktasında çok daha başarılı olur. Yeni stratejiler ve özelleştirilmiş yaklaşımlar benimseyen dijital işletmeler, etki alanlarını genişletme konusunda daha hızlı sonuç alırlar. Tüm bunlar beraberinde müşteri memnuniyetini getirir.

Dijitalde İşletmenizi Nasıl Büyütürsünüz?

dijital nedir
Bütçe oluşturma, profesyonellerle çalışma gibi yönlere ağırlık vererek kolayca dijital işletmenizi büyütebilirsiniz.

Pek çok işletme için dijitalleşme yadsınamayacak öneme sahiptir. Dünya çapında müşterilere ulaşmak için uygulanan bu stratejiyle ürün ve hizmetler daha hızlı bir şekilde tanıtılabilir. Müşterilerin ürünlere istedikleri an diledikleri yerden ulaşabilme avantajı da bu sayede mümkün olur. Ayrıca dijitalleşme sayesinde işletmeler pazarlama kampanyalarının hangi ölçüde işe yaradığını analiz edebilir. Tüm bu faydaları kuruma kazandırmak için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır. 

Hedef Kitleyi Belirleme

Ürün ve hizmetlerinizi kime ulaştırmak istediğinize karar vermeli ve bu yönde çalışmalar yapmalısınız. İdeal müşteri adaylarına yönelik reklam ve kampanyalar işletmenizin gelişimine katkı sağlayacaktır. 

Çevrimiçi Varlıkları Kullanma

Dijital kimliğinizi oluşturmak ve potansiyel müşterilerinize daha hızlı ulaşmak için öncelikle bir web sitesi kurmanız gerekir. Ek olarak Instagram, X, Facebook gibi sosyal medya platformlarından sektör ve hedef kitlenize uygun olanı seçerek düzenli içeriklerle etkileşim oluşturabilirsiniz. 

Sizlere “Dijital nedir?” konusuna çok yakın olan ve ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz Omnichannel (Çok Kanallı Pazarlama) Nedir? adlı yazımızı önermek isteriz. Birbiriyle bağlantılı olabilecek konular olduğundan mutlaka göz atmalısınız.

Dijital Bütçe Oluşturma

Sektör veya hizmet türüne göre dijital pazarlama çalışmalarınızı aylık değerlendirebileceğiniz bütçeler oluşturun. Kimliğinizi öne çıkarmak için anahtar kelimeleri hedefleyin ve marka adınıza reklam çıkarak hedef kitlenize daha kolay ulaşın. Bu noktada bütçenizi aşan yöntemlerden uzak durmanız risk almamanız açısından önemlidir. 

Profesyonellerle Çalışma

dijital nedir
Dijital kimliğinizi oluşturmak ve potansiyel müşterilerinize daha hızlı ulaşmak için öncelikle bir web sitesi kurabilir veya sosyal medyayı etkin kullanarak hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.

Yeterli bütçe varsa, dijital uzmanlarla işbirliği yapabilirsiniz. Alanında deneyimli bir ekiple beraber stratejilerinizi daha fazla geliştirebilmeniz mümkündür. Dijital stratejiler müşterilere daha sağlam adımlarla ulaşmanıza yardımcı olur. Bu kapsamda SEO ve SERP analizleriyle sitenizi geliştirerek arama motoru sonuçlarını iyileştirebilirsiniz. 

E-Posta Pazarlama

Müşterilere hızlı bir şekilde ulaşma konusunda e-posta pazarlamanın rolü oldukça fazladır. Çeşitli fırsat ve kampanyaları bu yolla ileterek  müşterileri bilgilendirebilirsiniz. Ayrıca e- postalarla geri bildirim alarak stratejilerinizi nasıl geliştireceğiniz hakkında fikir edinebilmeniz mümkündür. 

Çağrı Merkezi Hizmeti

Çevrim içi satın alma hizmetlerinde müşterilerin ilgilendikleri ürün ya da hizmetle ilgili soruları olabilir. Bu noktada çağrı merkezi hizmeti sunarak alıcılarla daima etkileşim içerisinde olabilirsiniz. Ziyaretçilerin sorularını zamanında yanıtlamak ve geri bildirim almak açısından profesyonel bir çağrı merkezi ekibine sahip olmanız oldukça önemlidir. Londra Kapital ile iletişime geçerek bu konuda detaylı bilgi alabilir ve müşteri ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz. 

Bizimle İletişime Geçin!

Hizmetlerimiz