Outsource (Dış Kaynak Kullanımı) Nedir?

outsource-nedir
İçindekiler

“Outsource nedir?” sorusuna, daha önce şirket içinde üretilen bir malın dışarıdan tedarik edilmesi cevabı verilebilir. Temel olarak bu kavram şirketlerin verimliliğini arttırmaya yönelik geliştirilmiş bir stratejidir. İş yerlerinde maliyetleri düşürmeye yönelik verilen hizmet, şirket dışında kalan kişi ya da firmalara yaptırılan uygulamalar bütünüdür.

Outsource yöntemi ilk olarak 1989 yılından itibaren iş dünyasında global ölçekli olarak kabul görmeye başlamıştır. İş dünyasına bu kavramın dahil olması, mevcut şirketlerde hizmet veren kişilerin yanı sıra aynı potansiyelde üçüncü kişilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu sayede iş yükünün verimli bir şekilde dağıtılması mümkün hale gelmiştir. 

Outsource Kullanmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

outsource nedir
Outsource kullanım farklı iş kapasitesi, temel becerileri öne çıkarma ve zamanı iyi kullanma gibi avantajlar sağlamaktadır.

Outsource çalışmak şirketler için zaman ve verimlilik oranının dengelenmesini destekler. Bu amaçla tercih edilen outsourcing stratejisi beraberinde pek çok avantaj getirmektedir. Dış kaynak kullanımının şirketlere sağladığı öne çıkan bazı avantajları şu şekilde listelemek mümkündür:

 • Dış kaynak kullanımı düşük işçilik maliyeti sağladığı için işlerin daha az fiyatlarla tamamlanmasını destekler.
 • İş yerinde verimliliğin artmasına yardımcı olur.
 • Birbirinden farklı değişken iş kapasitesi sunarak pratiklik sağlar.
 • Zamanı verimli kullanma avantajı sağladığı için şirketlerin daha önemli strateji ve yetkinliklere odaklanmasına yardımcı olur.
 • Temel beceri ve kaynaklara erişimi daha kolay hale getirir.
 • Ticari koşulları karşılamak noktasında yüksek oranda esneklik sağlar.

Yukarıda bahsi geçen avantajların yanı sıra dış kaynak kullanımıyla yapılacak iş süresi daha kısa hale geldiği için şirketin pazarda yer edinme süresi hızlıca artar.

Dış Kaynak Kullanımının Dezavantajları Var Mıdır?

outsource-nedir
Outsource kullanımı dış kaynaklarda kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri saat farkı ve dil uyuşmazlığı problemleri olabilir.

‘’Outsource ne demek?’’ sorusunun yanı sıra bu hizmetin avantajları ve dezavantajları da merak edilir. Genel olarak hem  zaman hem verimlilik açısından yarar sağlayan bu iş stratejisinin öne çıkan dezavantajları ise kısaca şunlardır:

 • Hizmet, sunan taraf şirket içerisinde yer almadığı için iletişime bağlı olarak iş süreçleri daha yavaş ilerleyebilir.
 • Dış kaynak çalışmalarında, hizmeti sunan kişinin çalışılan projelere dair yeterli bilgi ve donanıma sahip olmaması çeşitli aksamalara yol açabilir.
 • Outsource görevi alırken kültürel farklılıklar ve dil anlaşma problemleri açığa çıkarabilir.
 • Çalışmayı sunan üçüncü kişinin yurt dışında yaşaması saat dilimi farklılıklarına neden olabilir.

Dış kaynak kullanımında yukarıda yer verilen dezavantajlarla karşı karşıya kalmamak için tüm detayları göz önünde bulundurmak gerekir. Bu kapsamda tercih edilen firmanın dezavantaj yaratmayacak koşullara sahip olmasına dikkat edilmelidir.

Dış ve iç pazarlamada etkili, öğrenmeniz gereken bir konu daha olan Omnichannel (Çok Kanallı Pazarlama) Nedir? adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Dış Kaynak Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Outsource çalışmak pek çok konuda şirketlere fayda sağlar. Ancak bu hizmetten fayda görmek istiyorsanız bazı detayları dikkate alarak ilerlemeniz gerekir. Oluşabilecek problemleri öncesinde bilmek dış kaynak desteği alırken verimliliği artırmaya destek olur. Çalışma öncesi ve sonrasında dikkat etmeniz gerekenler kısaca şu şekilde açıklanabilir:

 • Ultra tasarruf sağlamak: İşletme maliyetlerini düşürmeye yönelik alınan dış kaynak çalışmalarında doğru maliyet hesaplaması yapılmalıdır. Aldığınız hizmetin fiyat açısından ne kadar fayda sağladığını analiz edebilirsiniz.
 • Kalite ve fiyat karşılaştırması: Destek almadan önce dış kaynak hizmeti veren kişi ya da firmaları kalite ve fiyat açısından karşılaştırmanız önemlidir.
 • Teslim tarihleri: Dış kaynak kullanımında en önemli olan şey zaman faktörüdür. İşi yapan kişilerin projeleriniz için son teslim tarihlerini kaçırmaları maliyet açısından size zarar verebilir. Bu nedenle teslim tarihlerine uygun bir çalışma sürdürülmesi için süreci takip etmek gerekir. 

Outsource çağrı merkezi başta olmak üzere pek çok sektörün faydalanabileceği bir stratejidir. Doğru dış kaynak hizmeti almak için Londra kapital ayrıcalıklarını inceleyerek detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin!

Hizmetlerimiz