6 Adımda Çağrı Merkezinde Çalışmak

cagri merkezinde calismak
İçindekiler

Çağrı merkezi, çeşitli işletme ve firmaların iletişim kanalları aracılığıyla etkileşimlerini koordine eden bir meslek grubudur. Çalışılan kurumun verdiği hizmetlerle ürünler hakkında bilgilendirmeler yapmasının yanı sıra yaşanan çeşitli sorunlara da çözüm olanağı sunar. Bu kapsamda pek çok sektör için önemli olduğu söylenebilir. Bu meslek kolunda görev almak için bazı gereksinimlere sahip olmak gereklidir. Çağrı merkezinde çalışmak için takip edilmesi gerekli adımları içeriğin devamında öğrenebilirsiniz. 

Başvuru Yapmak

Çağrı merkezinde çalışmaya karar verdiyseniz önceliğiniz güvenilir bir siteden başvuru yapmak olmalıdır. Öncelikle kariyer.net, İŞKUR, LinkedIn, Indeed, eleman.net gibi iş ilanları yayınlayan sitelere üye olabilirsiniz. Ardından özgeçmişinizi doğru ve gerekli bilgilerle doldurmalısınız. Bu, işverenlerin ve İnsan Kaynakları departmanının sizleri tanımasını ,değerlendirmesini sağlayacağından oldukça önemlidir. Daha sonra ilanlar üzerinden “çağrı merkezi” anahtar kelimesini kullanarak birçok iş başvurusuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Eğitim Seviyesi

Çağrı merkezinde çalışmak için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. İş ilanlarının bazılarında tercihen üniversite mezunu ibaresini de görebilirsiniz. Mesleğe uygun yetkinliklere sahip olunması açısından bazı bölümlerden mezun olmanız işe alınma şansınızı artıracaktır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • İletişim
  • İşletme
  • İktisat
  • Halkla İlişkiler

Ayrıca çağrı merkeziyle ilgili olan diğer bölümler de bu sınıflandırmaya dahil edilmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli eğitimler sonucu alınan sertifikalar da önem taşımaktadır. Online veya kurs merkezlerinden edinebileceğiniz bu sertifikalar sayesinde diğer adaylar arasından sıyrılıp işe alınma şansınızı artırabilirsiniz. 

İletişim Becerisi

cagri merkezinde calismak
Çağrı merkezinde çalışabilmenin en önemli kurallarından birisi de, iletişim becerisidir. Sorun çözebilmek, kilit noktalarda müşteriyi ikna edebilmek sizi ön plana çıkaracaktır.

İyi bir dinleyici olmak, müşterilerden gelen şikâyet ve önerileri dikkate almak çağrı merkezinde çalışmak için olmazsa olmaz unsurlardandır. Yüksek iletişim becerisine sahip bireyler müşteriyle daha sağlıklı bir ilişki kurarak sorunlara çözüm odaklı yaklaşabilir. 

Çağrı merkezi çalışanları, müşteriye anlatılmak isteneni doğru ifade etme yeteneğine sahip olmalıdır. İhtiyaçlar doğrultusunda az ve öz konuşarak çözüm aşamasını hızlı bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 Bunun yanı sıra potansiyel müşteriyle kurulan iletişimde ikna edici bir konuşma dili oldukça etkilidir. Bazı durumlarda anlaşılması zor müşterilere denk gelmek mümkündür. Böyle bir durumda hoşgörülü ve sabırlı bir yaklaşım benimsemek önemlidir. 

Teknolojik Aletleri Kullanma Becerisi

Çağrı merkezi çalışanları görev sırasında teknolojik aletleri sıklıkla kullanır. Bu nedenle özellikle telefon ve bilgisayar gibi cihazları kullanma becerisine sahip olmak önemlidir. Böylelikle müşteriye daha hızlı bir şekilde ulaşılarak sorunlar etkili bir şekilde çözülür. Ayrıca çağrı uygulamaları ve çalışılan firmanın kullandığı sistemleri yeteri düzeyde öğrenmek de iş sürecinin verimli ilerlemesi açısından kritiktir. 

Outbound çağrı hizmetinde ürün ve hizmet tanıtımı telefon yoluyla diyalog kurarak gerçekleşmektedir. Çeşitli kampanyaları tanıtarak ve satış yaparak potansiyel müşterilere ulaşmak mümkün olduğundan çağrı merkezinde çalışmak isteyenlerin teknolojik cihazları kullanma becerisinin gelişmiş olması beklenmektedir.

Pratik Çözüm Önerileri Sunmak

cagri merkezinde calismak
Çağrı merkezinde çalışmak için bir önemli özelliğnizin daha olması gerekmektedir. İş sürecini hızlandırarak, pratik çözüm önerileri sunmanız, yöneticilerinizin dikkatini çekecektir.

Analitik düşünme ve pratik çözüm önerileri sunma becerileri yapılan işin sonuçlanma sürecini hızlandırması açısından önemli bir yere sahiptir. Çağrı merkezlerinde kimi zaman yoğun aramalar ve uzun süren görüşmeler gerçekleşmektedir. Bu nedenle müşterilere olabildiğince net bir çözüm yolu sunarak sorunu hızlıca ortadan kaldırmak gerekir. Böylelikle çağrı yoğunluğu azalır ve diğer müşterilerin bekleme süresi kısalır. 

Çözüm odaklı çalışmalar yapmak için çağrı merkezi çalışanlarının konuya hâkim olması gerekir. Bu kapsamda hizmet verilen firma hakkında yeterli bilgiye sahip olmak önemlidir. Böylelikle müşteri doğru bir şekilde yönlendirilir ve kısa sürede problem çözülür.

Mülakata Girmek

Yukarıda sıralanan yetkinliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ve bu doğrultuda birtakım kariyer sitelerine başvuruda bulunduysanız belli bir zaman sonra olumlu geri dönüş almanız mümkündür. Ardından birtakım değerlendirmelere tabi tutulacağınız mülakata katılım hakkı kazanabilirsiniz. 

Çağrı merkezi pozisyonu için sizinle mülakat gerçekleştiren İnsan Kaynakları departmanı, daha önce çalıştığınız yerler hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir. İşletmeler bazen mülakat aşamalarında çeşitli yetenek testlerine başvurur. Ayrıca başvurduğunuz şirket hakkında ne düşündüğünüzü ve neden başvurduğunuzu kısaca özetlemeniz beklenebilir. Firmaya ne katacağınız ve beklentilerinizin neler olduğu gibi konular da mülakata dahil edilebilir. 

Konumuzla bire bir bağlantılı Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü Nedir? İş Bulmak Kolay mı? gibi aklınıza takılan soruların cevaplarına ulaşabilmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Çağrı Merkezi Kariyer Olanakları

İyi bir iletişim becerisine sahip olmak, pratik çözümler üretebilme odaklı yaklaşımları benimsemek yalnızca çağrı merkezinde çalışmak için değil, bütün iş sektörlerinde önemli yer tutmaktadır. Çağrı merkezi, bu özellikleri üst seviyelere taşımanız ve kariyer hedeflerinizi ileriye taşımanız konusunda pekiştirici bir yere sahiptir. 

Birçok çağrı merkezi çalışanı, kariyerlerinin ilerleyen dönemlerinde yükselme şansı elde edebilirler. Bu olanakları şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  • Destek birimlerinde çalışmak
  • Takım lideri
  • Süpervizör
  • Yönetici

İnsan ilişkilerinin iyi bir seviyede olması, departmanlar hakkında bilgi birikimine sahip olmak ve destekleyici yaklaşımları benimsemek çağrı merkezinde yükselmeniz için uygun bir ortam oluşturan niteliklerden bazılarıdır. Kendini sürekli geliştiren ve disiplinli bir yapıya sahip olan çalışanlar, yüksek performansları doğrultusunda kariyer basamaklarını başarılı bir şekilde çıkma imkânı yakalar.

Eğer siz de çağrı merkezinde çalışmak istiyorum diyorsanız Londra Kapital ekibine katılarak çözüm odaklı danışmanlık sağlayan dinamik bir takımın parçası olabilirsiniz. Pek çok şirkete katma değer kazandırmayı amaçlayan ve bu doğrultuda etkili stratejiler üreten Londra Kapital, 2013 yılından bu yana faaliyet gösteren saygın bir firmadır. Burada ürün ve hizmetleri potansiyel müşterilere sunmanız beklenmektedir.

Bizimle İletişime Geçin!

Hizmetlerimiz