Etkili Telemarketing Yapmanın 6 Yolu

Telemarketing yapmanın 6 yolu
İçindekiler

Tele pazarlama olarak da bilinen telemarketing, bir ürün ya da hizmetin tanıtım ve satış çalışmaları doğrultusunda hedef kitleye ulaşılarak pazarlanması anlamına gelir. Telemarketing yapmanın 6 yolu ise bu süreçte potansiyel müşterilere nokta atışı tekniklerle ulaşarak satış başarısını arttırmayı amaçlar. 

Tele pazarlama yönteminden en iyi sonuçları alabilmek için firmanın çağrı merkezi ve müşteri hizmetlerinin yetkin kişilerden oluşması gerekir. Birçok müşteri, günlük yaşamını etkileyen hizmet ve ürünleri satın aldığı markaya saat fark etmeksizin 7/24 ulaşmak ister. Yaşanan sorunun en kısa sürede telafi edilmesi ve memnuniyetinin sağlanması, sadakat ve bağlılık oluşturur.

Telemarketing hizmetleri sayesinde markalar, satış oranlarını büyük ölçüde arttırmayı başarır. Ayrıca müşterilerin aldıkları hizmet ya da ürünle ilgili yaşadıkları sorunların çözümü de sağlanır. Tüketici, telemarketing yoluyla aklına gelen soruları sorabileceği gibi en doğru yanıtları alarak bilgi kirliliğinden uzak durur.

Etkili Diksiyon, Canlı ve Enerjik Ses Tonu

Telemarketing, firmaların potansiyel müşteriyle yüz yüze gelmeden satış yapmayı hedeflediği bir alandır. Potansiyel müşteri, işletmeyi temsil eden personelin salt sesini duyacağı için diksiyon çok önemlidir. Türkçe’nin ya da satış için kullanılan herhangi bir dilin en iyi şekilde telaffuz edilmesi, cümlelerin ve kelimelerin yutulmaması gibi detaylar etkili pazarlama yapma noktasında mühimdir. Bu sektöre giriş yapmak isteyenlerin ve sektörde halihazırda hizmet verenlerin de bileceği gibi çağrı merkezi iş ilanları, işe alımda çoğunlukla diksiyona önem verir.

Güçlü Hitabet Yeteneği ve İkna Kabiliyeti

Telemarketing yapmanın 6 yolu içerisinde ikinci sırada hitabet yeteneği gelir. Telefon açıldığı an itibariyle pazarlamayı yapan kişinin doğru kelimeleri seçmesi ve bu kelimeleri doğru anlarda iletmesi gerekir. Telefonda satış yapmak, fiziksel satış yapmaya kıyasla çoğu zaman daha zor olabilir. Bu nedenle ortadaki dezavantajı kaldırmak için bahsedilen yetenekler geliştirilmelidir.

Satış Metnine ve Genel İşleyişe Hakim Olmak

Telemarketing hizmetleri yapılırken çoğu zaman satılan ürün ya da hizmetle ilgili belli başlı metinler olur. Bu metinler çağrı sırasında anlatılması gereken konu başlıkları ya da önemli maddeler halinde de verilebilir. Yazılı cümlelere hakim olunması daha etkili bir telemarketing yapılmasını sağlayacaktır. Genel işleyişe kolay adapte olan kişiler telemarketing iş ilanları başvurularında da öne çıkar.

Müşterinin Tüketim ve Alışveriş Alışkanlıkları Hakkında Bilgi Edinmek

Telemarketing yapılırken CRM benzeri sistem ve programlar kullanılıyorsa başarı oranı büyük oranda artış gösterir. Bu programlar müşterinin geçmiş alışveriş ve tüketim alışkanlıklarını istatistiki veriler halinde sunar. Böylece çağrı merkezi personeli tarafından müşteriye en doğru yaklaşım biçimi benimsedikten sonra etkili biçimde satış yapılabilir.

Ürün/Hizmet Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

Bir ürün ya da hizmeti pazarlarken potansiyel müşteri tarafından yönlendirilebilecek tüm sorulara yanıt verebilmek önemlidir. Hem güven mekanizmasını devreye koyar hem de müşterinin satın almaya yaklaşmasını sağlar. Bu sebeple -mümkünse- ürün/hizmet hakkında telemarketing yapılmadan önce bu ürün/hizmeti incelemek ve kullanmak fark yaratacaktır. Özellikleri hakkında teknik detaylar da dahil olmak üzere bilgi sahibi olunmalıdır.

Güzel Diksiyon, Canlı ve Enerjik Ses Tonu

Son olarak telemarketing yapmanın 6 yolu listesindeki 6.madde doğru iletişimin kurulmasıdır. Pazarlama yapılırken yalnızca çağrı merkezi personeli değil potansiyel müşteriye de söz hakkı verilmesi gerekir. Bu sayede karşı taraf kendini daha rahat ve güvende hissedecektir. Monolog formattaki iletişimler bir noktadan sonra potansiyel müşterinin ilgisini kaybetmesine ve çağrıyı sonlandırmasına neden olabilir. Böylece müşteriyle ortak bir noktada buluşularak çağrıyı o yönde ilerletmek mümkün hale gelir.

Çağrı Merkezleri ile Etkili Telemarketing

Telemarketing yapmanın 6 yolu
Müşteriyle doğru iletişim kurmak, telemarketing yapmanın en etkili yollarındandır.

Çağrı merkezleri, satış ve pazarlama alanında son derece önemli departmanlar arasında yer alır. Pek çok firmanın en yüksek satış gelirinin telemarketing yoluyla çağrı merkezi departmanlarından geldiği bilinir. Yukarıda anlatılan telemarketing yapmanın 6 yolu dışında satılan ürün ya da hizmete göre farklı maddeler de ön plana çıkarılabilir. 

Çağrı merkezlerinde etkili telemarketing yapılması için şirketi iyi tanımak, gündemi takip etmek ve gerektiğinde karşı tarafı iyi dinleyebilmek gibi bir dizi püf nokta bulunur. Bu noktalardan bazıları ise aşağıdaki gibidir:

  • İletişimi her zaman saygı çerçevesi içerisinde tutmak ve hiçbir şekilde taviz vermemek
  • Yapılan sunumun zaman içerisinde sıradanlaşması ihtimaline karşı geri dönüş almak
  • Pazarlanan ürün ya da hizmetin sektörel gündemini yakinen takip etmek
  • Potansiyel müşteriyi telefonda bekletmemek
  • Müşteri memnuniyetini ön planda tutmak

Bu ve bunlar gibi püf noktalar hem telemarketing kalitesini hem de satış oranını arttırmak içindir. Çağrı merkezi sektörüne alanın en avantajlı çalışma şartlarıyla giriş yapmak Londra Kapital İstanbul’un kariyer formunu doldurabilirsiniz. Aynı zamanda firmanın Instagram ve Facebook sayfalarındaki ilanlara da göz atabilirsiniz.

Bu içeriğimizi beğendiyseniz “Kurumsal İletişim Eğitimi ile Yeni Bir Kariyer” isimli makalemiz de dikkatinizi çekebilir.

Bizimle İletişime Geçin!

Hizmetlerimiz