Müşteri Portföyü Ne Demek? Ne İçin Kullanılır?

müşteri portföyü ne demek?
İçindekiler

Etkili bir pazarlama çalışması ortaya koyabilmek için firmanın düzenli müşterilerinin profilini çıkarmak oldukça önemlidir. Çeşitli analizler yoluyla elde edilen bu profil, hedef kitlenin belirlenmesi ve net bir niş sınırı çizilmesinde etkilidir. Bu noktada portföy oluşturulması önem arz eder. Peki markaların gelişimi için kritik rol oynayan müşteri portföyü ne demek

Müşteri portföyü, firmayla düzenli olarak ticari faaliyetler yürüten alıcıların veya satış elemanlarının bağladığı yeni iş ortaklarının listelenmesini kapsayan kavramdır. Portföyün oluşturulmasındaki temel amaç, alıcıların ve hedef kitlenin belirli bir skalaya oturtulmasıdır. Markanız için ilgili yöntem aracılığıyla yeni müşteriler edinmeniz mümkündür. Müşteri portföyü oluşturma noktasında merak edilen tüm detayları yazıda bulabilirsiniz.

Müşteri Portföyü Ne Demek? 

Müşteri portföyü; markanın çağrı merkezi satış kampanyaları ve diğer pazarlama kanalları aracılığıyla anlaşma gerçekleştirdiği yeni iş ortaklarının analitik listesidir. Oluşturacağınız liste aracılığıyla potansiyel müşterilerin profilini çıkarmanız ve kampanyaları ilgili yönde düzenlemeniz mümkündür. Böylece tanıtım çalışmalarınızın satın alma eylemiyle sonuçlanma şansı da artış göstermiş olur. 

Verimlilik bakımından güçlü bir yapıya sahip olan müşteri portföyü yönetimi, detaylı analiz ve takip sürecini kapsam altına altır. Bu bakımdan süreç takibinin belirli bir bilgi birimi ve uzmanlık gerektirdiğini belirtmekte fayda vardır. İlgili alanda tecrübeye sahip iletişim uzmanlarıyla nitelikli bir müşteri takip çalışması ortaya koymanız mümkündür. 

Müşteri Portföy Matrisi Ne Demek? 

Profil çıkarma ve analiz gerçekleştirme noktasında faydalanabileceğiniz müşteri porföy matrisini firmanızın pazar üzerinde izleyeceği yol haritasını geliştirmek için kullanabilirsiniz. Yalnız müşterilerin analizi değil, zorlu rekabet şartları içerisinde rakiplerinizin durumunu da bu etapta mercek altına alırsınız. Bu sayede daha etkili ve verimli tanıtım kampanyaları yürütmeniz, potansiyel müşterileri yakalamanız mümkün hale gelir.

Matris ile müşteri profili oluşturmak, gelecek çalışmalarda hedefleyeceğiniz demografik yapıyı ve kitlenizin ana hatlarını ortaya koyar. Bununla birlikte analizinizin başarılı sonuçlar vermesi için çağrı merkezleri gibi sahalarda çalışan iletişim uzmanları tarafından takip edilmesi oldukça önemlidir. Böylece yönetim sürecine bağlı olarak mutlak başarı yolunda ilerleme kaydedebilirsiniz. 

Müşteri Portföyü Ne İçin Kullanılır? 

Müşteri portföyünün kullanım amaçları oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Bu noktada hedeflenebilecek olay ve durumları yakından tanımanız oldukça önemlidir. Yapılan değerlendirme sonucunda etkili bir çalışma ortaya koymanız mümkündür. Portföyün başlıca kullanım amaçları şu şekildedir: 

  • Satış danışmanları aracılığıyla bağlanan yeni alıcıların takibi ve sınıflandırması 
  • Rakip markaların analiz edilmesi ve uygun şartlarda rekabet ortamına dahil olunması
  • Hedef kitlenin demografik yapısı ve tüketim alışkanlıkları hakkında bilgi akışı sağlanması 
  • Gelecek pazarlama kampanyalarının kapsamının belirlenmesi 
  • Eldeki profilin analizine bağlı olarak belirli bir nişin inşa edilmesi 

Tüm bunlarla birlikte portföyün pek çok farklı kullanım amacı bulunur. Dolayısıyla markaların pazarlama sahasında ilgili yöntem sayesinde çeşitli faydalar sağlanması mümkündür. 

Müşteri Portföyü Yönetimi Nasıl Yapılır? 

Müşteri portföyü yönetimi, uzmanlar tarafından takip edilen ve komplike bir yapıya sahip olan analiz sürecidir. Bu noktada bahsedilen yöntem için aksiyon almadan önce izlenmesi gereken yol haritasını öğrenmeniz kritik rol oynar. Portföy yönetim sürecinin temel adımları şunlardır:

  • Çağrı merkezi hizmetleri gibi firmalar aracılığıyla satış danışmanları yeni müşterilerden yönetmeliğe uygun veri toplar. 
  • Toplanan veriler, uzmanlar tarafından sınıflandırılarak analiz edilir. Bu sayede genel profil ortaya konulur.
  • Çıkarılan müşteri profili aracılığıyla gelecek kampanyaların kapsamı ve hedef kitlesi belirlenir. 
  • Yeni tanıtım çalışmalarının başarı oranı ve profilin güncelliği periyodik biçimde takip edilir.

Adımları detaylı ve etkili biçimde takip etmenizle nişinizi belirlemeniz ve yeni pazarlama kampanyaları geliştirmeniz mümkün hale gelir. 

Çağrı Merkezleri ile Müşteri Portföyü 

müşteri portföyü ne demek?
Müşteri portföyü oluşturma sahasında kendinize yer bulmak isterseniz Londra Kapital’ın iş fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Çağrı merkezleri, markaların müşteri portföyü inşa etme sürecinde sıklıkla tercih ettiği çözümler arasında yer alır. Bu bakımdan iletişim alanında uzmanlığını değerlendirmek isteyenler için geniş bir iş sahasına sahip olduklarını belirtmekte fayda vardır. Satış danışmanları, toplanan verilerin sınıflandırılması ve işleme konulması sürecinde aktif görev alır. 

Müşteri portföyü oluşturma ve yönetme sürecinde rol almak isteyenlerin Londra Kapital çağrı merkezi iş ilanları ile güçlü bir kariyer inşa etmesi mümkündür. Dünya çapında pek çok farklı marka için hizmet sunan firma, iletişim alanında uzmanlaşmak isteyenler için istihdam olanağı sunar. İlanlara ulaşmak için Facebook ve Instagram hesaplarını ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda kariyer alanını ziyaret ederek açık olan tüm pozisyonlara başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Bu içeriğimizi beğendiyseniz “Etkili Telemarketing Yapmanın 6 Yolu” isimli makalemiz de ilginizi çekebilir.

Bizimle İletişime Geçin!

Hizmetlerimiz