Almanca Bilenler Hangi Şehirlerde İş Bulabilirler?

Almanca Bilenler Hangi Şehirlerde İş Bulabilirler?
İçindekiler

Herhangi bir yabancı dili ileri seviyede bilen biri, kolaylıkla farklı sektörlerde iş bulabilmektedir. Özellikle Almanca hakimiyeti olan ve farklı kültürlerden kişilerle başarılı iletişim kurabilen bireyler call center iş ilanlarına başvuru yapabilirler. Böylece gelecek vadeden bir kariyer rotası çizebilirler. Bu yazımızdaysa konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi verebilmek adına ‘Almanca bilenler hangi şehirlerde iş bulabilirler?’ sorusuna cevap aradık. 

Çağrı merkezlerinde Almanca dilini konuşan tüketicilerle iletişime geçen müşteri temsilcileri, uluslararası firmaların dışa dönük yüzüdür. Her şey tüketicilerin arama yapmasıyla başlar. Ardından personelin kuracağı iletişim biçimi markanın imajını etkiler. Bu nedenle empati yeteneği güçlü, iyi bir dinleyici olan, sorunu algılayıp pratik yanıtlar verebilen kişiler bu tarz departmanlar için ideal kişilerdir. Personel çoğunlukla tek başına çalışacağından, kendi kendini organize etme ve işe çabucak odaklanabilme yetisine de sahip olmalıdır. 

Özellikle Almanca ve İngilizce diline hakim bireyler, firmaların genel merkezlerinin yoğun olarak yer aldığı İstanbul ve Antalya’da rahatlıkla iş bulabilirler. Bunların dışında; Antalya, Kocaeli ve Bursa illerinde de kariyer sahibi olunabilir.

Almanca Call Center İşi için Gereken Dil Seviyesi Nedir?” Gibi sorularınız ve merak ettikleriniz var ise, yazımıza göz atabilirsiniz.

Almanca Bilenlerin Çağrı Merkezinde Çalışabileceği Şehirler

İstanbul, Türkiye’nin çok sayıda üniversitesinin yer aldığı bir şehirdir. Aynı zamanda ülkemizin önde gelen sanayi kuruluşlarının genel merkezleri ve finans ofisleri bu şehirde yer almaktadır. Durum böyleyken ticaret ve hizmet sektöründe aktif bir il olduğu söylenebilir. Dolayısıyla ülkemizde burada yatırım yapan uluslararası şirketlerin dil bilen bireylere olan ihtiyacı fazla olacaktır.

İstanbul bazında yayınlanan iş ilanlarına göz gezdirdiğinizde ağırlıklı olarak Almanca dilini bilen personel arayışının olduğunu görürsünüz. Sektör bazında analiz edildiğinde, iş ilanlarının çoğu çağrı merkezinde çalışacak, farklı dillere hakim personel talebi hakkındadır. Özellikle de Almanca dilini akıcı seviyede konuşan bireylere sıklıkla ihtiyaç duyulur. 

Almanca bilen kişilerin çalışmak için yurtdışına çıkmalarına gerek yoktur. Antalya’da, İstanbul’da veya ülkemizin önde gelen şehirlerinden birindeki çağrı merkezlerinde çalışabilirler. Bu merkezler tam ya da yarı zamanlı ve vardiyalı çalışılmasına izin veren iş alanlarıdır. İstanbul ya da Antalya gibi büyük şehirlerde yaşayan ve kısmi süreli işe ihtiyaç duyanlar için, bu çalışma biçimi bulunmaz bir fırsattır. 

Çağrı merkezinde çalışma süreci, iş kolaylığı açısından değerlendirildiğinde çoğu kişinin hızlıca öğrenebileceği sonucuna varılabilir. Ayrıca hem ev hem de ofis ortamında yürütülebilmesi yönünden de avantajlıdır. Gerekli ekipman ve donanımların çalışılmak istenilen alanda kurulmasıyla herhangi bir yerde gerçekleştirilebilir. 

Çağrı Merkezinde Çalışmak için Gereken Almanca Bilgisi Seviyesi

Almanca Bilenler Hangi Şehirlerde İş Bulabilirler?
Çağrı merkezi gibi uluslararası şirketlerin, müşteri ile şirket arasında köprü görevi gören çağrı merkezi çalışanının, Almanca’yı akıcı ve anadili gibi bilmesini öncelikli tutmaktadır.

Türkiye’yle çalışan uluslararası şirketlerin çoğunun çağrı merkezleri İstanbul ya da Antalya gibi gelişmiş illerdedir. Şirketlerin ihtiyaç duyduğu elemanlarsa Almanca dilini iyi bilen kişilerdir. Bu noktada anadil seviyesinde bilmek, düzgün ve akıcı bir aksanla konuşmak işe girebilme noktasında esastır. 

Çağrı merkezi çalışanları, uluslararası şirketlerin müşterilerinin dilek, talep ve şikậyetlerini not alırlar. Firmalar ve tüketiciler arasında köprü görevi görürler. Diğer bir deyişle, müşterilere sunulan hizmetle ilgili teknik destek verirler. Bunu gerçekleştirebilmek içinse telefon ve mail yoluyla iletişim kurarlar. Çoğu zamanda farklı bir dilde konuşmaları gerekir. Dolayısıyla çağrı merkezi personelinin Almanca dil bilgisine hakim olması, okuma, yazma ve anlama hususlarında iyi derecede olması gerekir. 

Almanca Bilenlerin Yapabileceği Diğer İşler

Yabancı bir dile anadil seviyesinde hakim olanlar çağrı merkezlerinde rahatlıkla çalışabilirler. Bu noktada Londra Kapital gibi firmaların İstanbul ve Antalya ofislerindeki ilanlar değerlendirebilir. Başvurulabilecek diğer iş kollarından bazılarıysa şunlardır:

  • Almanca öğretmenliği
  • Uluslararası ilişkiler
  • Dış ticaret yönetimi
  • Tercümanlık

Her ne kadar Almanca konuşabinlerin başvurabileceği birçok farklı seçenek olsa da en avantajlısının çağrı merkezleri olduğunu belirtmek gerekir. Sebebiyse bu sektörde daha rahat koşullarda çalışarak yüksek gelir elde etme imkanının olmasıdır.

Bizimle İletişime Geçin!

Hizmetlerimiz