Çağrı Merkezi Hizmetleri Maaş ve Prim Sistemi 

Çağrı Merkezi Hizmetleri Maaş ve Prim Sistemi
İçindekiler

Müşteri memnuniyetini sağlamak, sorunları çözüme kavuşturmak ve marka itibarını korumak gibi önemli görevleri yerine getiren çağrı merkezi çalışanları, sektörde önemli bir yere sahiptirler. Çalışanların motivasyonu ve performansı ise bir şirketin başarısını doğrudan etkiler. Bu bağlamda çağrı merkezi hizmetlerinde sunulan yüksek maaş skalası ve primler doğrultusunda çalışan memnuniyetinin sağlanması mümkün olur. Çağrı merkezi hizmetleri maaş ve prim sistemi, firmalara göre değişkenlik gösterir. Sistemde, sabit bir maaşın yanı sıra performansa dayalı primler de bulunur. Çalışanlar, belirlenen hedeflere ulaştıklarında ya da belirli bir performans seviyesini aştıklarında primlerden faydalanma hakkına sahip olurlar. 

Çağrı Merkezi Maaş Sistemi Nasıl Çalışır?

Londra Kapital İstanbul bünyesindeki Almanca Call Center’da müşteri temsilcisi pozisyonuna iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Çağrı merkezlerinde müşteri temsilcisi maaşları personelin deneyimine, çalıştığı firmaya ve yapılan işin niteliğine göre belirlenir. Bazı çağrı merkezleri maaşa ek olarak satış başına prim ödemesi yapar. Ayrıca maaşa, SGK gibi sosyal haklarla yemek ve yol ücreti gibi ek ödemeler de dahildir. 

Çağrı merkezinde çalışmaya yeni başlayan bireyler için ortalama maaş 19.800₺ olarak belirlenirken 2 ila 4 yıl arasında deneyim sahibi olanlar için ödenen aylık meblağ 21.000₺’dir. Londra Kapital İstanbul’da hizmet veren çalışanlar için maaş bilgisi ise aşağıdaki gibidir:

  • Çağrı merkezi hizmetleri maaş tutarı aylık 33.000₺’dir.
  • Çalışanlara satış başına ekstra 10€ prim verilir.
  • Herhangi bir satış kotası yoktur.

Yukarıdaki olanaklara ek olarak Londra Kapital İstanbul bünyesinde personellere SGK, yemek ve yol ücret gibi sosyal haklar da sağlanmaktadır.

Çağrı Merkezi Maaş Sistemi Hakkında Merak Edilenler

Çağrı merkezi maaş ve prim sistemi, firmalara göre değişkenlik göstermektedir.

Çağrı merkezlerinde maaş sistemi, kurumun yapısına ve çalışanın deneyimine göre değişiklik gösterir. Yabancı dil çağrı merkezi maaşları, Türkçe verilen hizmetlerden çoğu zaman daha yüksektir. İlgili kurumlarda görev alabilmek içinse iyi derecede Almanca bilmek, hızlı problem çözme kapasitesine ve kuvvetli iletişim becerilerine sahip olmak esastır.

Çağrı merkezi iş ilanları ihtiyaç duyulan pozisyonlara dair bilgiler, çağrı merkezlerinin ilan sayfalarında ya da web sitelerinde mevcuttur. 

Almanca bilen müşteri temsilcisi adayları, kurumlarda kendilerine hitap eden bir pozisyon bulmak açısından ise daha avantajlı bir konumdadır. Londra Kapital İstanbul bünyesindeki Almanca Call Center’da müşteri temsilcisi pozisyonuna iş başvurusunda bulunmak için “Kariyer” sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Bizimle İletişime Geçin!

Hizmetlerimiz